SDG Awards


Stewarton Drama Group Awards and Trophies

The Scottish Community Drama Association One-Act Play Festival

The Corrie Cup
(Team placed First in the Ayrshire District)

1986 – The Choristers

1993 – See You Tomorrow

1997 – A Night Under Canvas

2000 – A Secret Weapon

2001 – Bar and Ger

2004 – Murphy’s Law

2005 – Chips with Vinegar

2007 – A Bench at the Edge

2008 – One Good Beating

2009 – Epitaph for a Hard man

2010 – The Night I Danced with Cyd Charisse

2011 – Lone Star

2013 – Excess Baggage

2014 – Waste Management
2015  Bouncers (Remix Abridged)


The Rodger Trophy
(Team placed Second in the Ayrshire District)

1981 – Trevor

1982 – The Master of Two Servants

1983 – The Face of Hope

1984 – The Devil His Due

1988 – Camouflage

1990 – The Master of Two Servants

1991 – Swings and Roundabouts

1994 – The Cafe

1995 – Losers

1998 – Edward

1999 – The Stanley Parkers

2001 – Belly Buttons

2002 – The Guilt Card

2006 – Albert

2010 – Becoming Maggie

2012 – Fusion

The Stanley Paton Salver
(Team placed Third in the Ayrshire District)

1985 – As the Bat at Noon

1989 – Genteel

1991 – The Winter of 1917

1996 – In By the Half

2003 – Brian’s Book

The Alex McGregor Trophy
(Highest acting marks in the Ayrshire District)

1978 – O’ Whistle An I’ll Come Tae Ye Ma Lad

1986 – The Choristers

1993 – See You Tomorrow

1999 – The Stanley Parkers

2002 – Belly Buttons

2005 – Chips with Vinegar

2006 – Our Lady of Stone

2007 – A Bench at the Edge

2009 – Epitaph for a Hard Man

2010 – The Night I Danced with Cyd Charisse

2011 – Lone Star

2013 – Excess Baggage
2015 – Bouncers (Remix Abridged)


The David Brown Trophy
(Best stage decor in the Ayrshire District)

1980 – Culbin Sands

1991 – The Winter of 1917

1999 – In the Blinking of an Eye

2001 – Bar and Ger

2002 – The Guilt Card

2008 – One Good Beating

2010 – Becoming Maggie

2012 – Fusion

The George Addison Quaich
(Best lighting in the Ayrshire District )

1998 – Edward

2001 – Bar and Ger

2010 – Becoming Maggie

2014 – Waste Management
2015 – Bouncers (Remix Abridged)

WESTERN DIVISIONAL FINALS OF ONE ACT FESTIVAL

Samm Hankin Trophy
(Team placed First in Western Division)

1982 – The Master of Two Servants

2007 – A Bench at the Edge

2008 – One Good Beating
2013 – Excess Baggage
2014 – Waste Management

The Scott Bowl
(Team placed Third in Western Division)

1986 – The Choristers

1988 – Camouflage

1997 – A Night Under Canvas

2001 – Bar and Ger

2004 – Murphy’s Law

2010 – The Night I Danced with Cyd Charisse


The Stewart Hood Trophy
(Best stage presentation in Western Division)

2006 – Albert

2010 – The Night I Danced with Cyd Charisse

2011 – Lone Star
2013 – Excess Baggage
2014 – Waste Management

The Scottish National Players Trophy
(Play best depicting Scottish life and character in Western Division)

1986 – Camouflage

2000 – A Secret Weapon

2004 – Murphy’s Law

2005 – Chips with Vinegar

SCOTTISH AND BRITISH FINALS

The Howard de Walden Trophy
(Winner of the British Final)

2008 – One Good Beating

The Wheatley Tassie
(Winner of the Scottish Final)

2008 – One Good Beating

The Connie Fisher Trophy
(Highest marks in directing at the Scottish Final)

2008 – One Good Beating

The Jim Porteous Trophy
(Team placed second at the Scottish Final)

1986 – The Choristers

2014 – Waste Management

The David Baxter Salver
(Team placed third at the Scottish Final)

2001 – Bar and Ger
2004 – Murphy’s Law
2013 – Excess Baggage

The Grampian Television Trophy
(Best stage decor at the Scottish Final)

1988 – Camouflage

1997 – A Night Under Canvas

The Glen McKemmie Trophy
(Play best depicting Scottish life and character at the Scottish Final)

2004 – Murphy’s Law

The Scott Salver
(Winning Author of Best Original Play First Performed in SCDA One-Act Play Festival)

2012 – Nancy McPherson (‘Fusion’)

The SCDA Full- Length play Festival

The Muir Shield
(Ayrshire Winner)

1976 – Busybody

1978 – Someone Waiting

1987 – All in Good Faith

1990 – The Prime of Miss Jean Brodie

1997 – The Steamie

2001 – Crystal Clear

2007 – The Steamie

2009 – Ladies Day

2010 – ‘Allo ‘Allo

2011 – Abigail’s Party

2012 – Ladies Down Under

2013 – Calendar Girls


The Jack Ireland Trophy
(Highest production marks in Ayrshire)

1997 – The Steamie

1999 – The Close

2001 – Crystal Clear

2007 – The Steamie

2009 – Ladies Day

2011 – Abigail’s Party

The Clark Cup
(Winner in section 1 only of Western Division pre 2006, Winner in combined sections 1 and 2 post 2006)

1987 – All in Good Faith

1997 – The Steamie

2001 – The Close

2010 -¬† ‘Allo ‘Allo

2013 – Calendar Girls

The Outram Rose Bowl
(Runners-up in combined sections 1 and 2 of the Western Division)

2007 – The Steamie

2009 – Ladies Day

2011 – Abigail’s Party

The East Kilbride Repertory Theatre One-Act Play Festival

The John McNicol Trophy
(Team placed First)

1991 – Swings and Roundabouts

2001 – Bar and Ger

2005 – Chips with Vinegar

2007 – A Bench at the Edge

2012 – Excess Baggage
2013 – Waste Management

The EK Arts Council Trophy
(Team placed Second)

1990 – The Master of Two Servants

1993 – The Devil his Due

1995 – Losers

1999 – The Stanley Parkers

2004 – Murphy’s Law

2008 – One Good Beating

2010 – Becoming Maggie

The Whitemoss Trophy
(Team placed Third)

 
1996 – Overtime

The Betty McAuley Trophy
(Best Staging)

1999 – In the Blinking of an Eye

2001 – Bar and Ger

2008 – One Good Beating

2012 – Excess Baggage

The Alf Davidson Cup
(Best Actor)

1991 – Walter Findlay (‘Swings and Roundabouts’)

2000 – Walter Findlay (‘A Secret Weapon’)

2004 – Walter Findlay (‘Murphy’s Law’)

2005 – Walter Findlay (‘Chips with Vinegar’)

2007 – John Allardice (‘A Bench at the Edge’)

The East Kilbride Rep Theatre Club Trophy
(Best Actress)

1996 – Moira Megarrell (‘In by The Half’ and ‘Overtime’)

1998 – Laura McPherson (‘The Choristers’)

2008 – Laura McPherson (‘One Good Beating’)

2010 – Laura McPherson (‘Becoming Maggie’)

2012 – Linda Wilson (‘Excess Baggage’)
2013 – Laura McPherson (‘Waste Management’)